Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym?

  1. Nie przenoś na dziecko własnego strachu. Często jest tak, że to rodzice bardziej od swoich pociech boją się wizyty u dentysty. Na skutek swoich negatywnych doświadczeń z przeszłości zakładamy, że sytuacja się powtórzy i chcemy uchronić przed tym swoje dziecko. Pociecha wyczuje nasz niepokój i bez problemu wydedukuje, że może mieć podobne doświadczenia.
  2. Zbuduj pozytywną atmosferę. Niech wizyta u stomatologa będzie kojarzyła się z czymś przyjemnym i ciekawym. Opowiedz dziecku o ruchomym fotelu, wielkich lampach i malutkiej wiertarce, która posiada wielką moc. Podpowiedz mu kilka pytań, które może zadać lekarzowi podczas wizyty – np. czy zwierzęta też muszą chodzić do dentysty? Pociecha z niecierpliwością będzie czekać na swoją wizytę, żeby się tego dowiedzieć!
  3. Nie strasz dziecka stomatologiem. Nie mów maluchowi, że “jak nie będzie mył zębów to się popsują i będziecie musieli iść do dentysty”, bo to wykształci w nim lęk przed lekarzem. Lekarz (nie tylko dentysta), w oczach dziecka, powinien pozostać osobą neutralną. Wytłumacz, że regularne wizyty w gabinecie są obowiązkowe, ale dzięki temu dziecko będzie miało piękny uśmiech przez całe życie. 
  4. Nie obiecuj, że nie będzie bolało. Postaraj się w ogóle unikać słów oraz stwierdzeń kojarzących się z cierpieniem.  Nie używaj słów znieczulenie, zastrzyk, a już na pewno nie mów, że będzie “tylko troszkę bolało”. Lepiej spokojnym głosem opowiedz, w jaki sposób lekarz zbada ząbki dziecka. Obejrzy je przy pomocy lusterka, podmucha specjalną dmuchawą, może nawet umyje je przy pomocy węża podobnego do tego, którego używają strażacy.
  5. Zabierz dziecko na wizytę adaptacyjną. Zaletą wizyt adaptacyjnych jest to, że nie wiążą się one z bólem, stresem i zabiegami. Wizyta adaptacyjna oswaja dziecko z dentystą i sprawia, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.
  6. Weźcie ze sobą pluszaka. Albo dowolny przedmiot, z którym dziecko jest związane. Dziecko poczuje się raźniej, gdy nie będzie siedziało na fotelu samo.