Czy w czasie ciąży można leczyć zęby?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia zębów. Leczenie próchnicy w ciąży jest wskazane na każdym etapie rozwoju płodu. Utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej czy choroby zębów u przyszłych matek niekorzystnie wpływają na zdrowie kobiety, jak i dziecka. Ponadto, nieleczone ubytki próchnicze zwiększają kilkakrotnie ryzyko porodu przedwczesnego. Jedyną rzeczą jakiej nie powinno się w trakcie ciąży wykonywać są zdjęcia rentgenowskie.

Większość zabiegów jest możliwa do przeprowadzenia przez cały okres ciąży. Najwłaściwszym okresem do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych jest 2 trymestr (4-6 miesiąc ciąży). U przyszłej mamy można stosować środki pozwalające na uśmierzanie bólu oraz zmniejszenie stresu. Stomatolog może tak dobrać rodzaj środka znieczulającego (środka, który nie przechodzi przez barierę łożyska) i jego dawkę, aby zabieg był bezpieczny zarówno dla matki i dziecka.

W pierwszym trymestrze ciąży planowe zabiegi stomatologiczne powinny być ograniczone tak, aby zminimalizować ich potencjalny wpływ na organizm dziecka. W trzecim trymestrze ciąży pacjentka może natomiast odczuwać dyskomfort z powodu wymuszonej pozycji leżącej na fotelu dentystycznym.