Percuro

lubię mycie zębów

lubię nitkowanie

lubię PERCURO

Praktyczne porady

Jakie dolegliwości można odczuwać po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego?

Przez około 2 tygodnie po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego można odczuwać dyskomfort przy nagryzaniu oraz zmianach temperatur. Jeśli dolegliwości bólowe przedłużają się, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

 Jakie dolegliwości można odczuwać po zakończeniu leczenia kanałowego?

– przez około dwie doby mogą być odczuwalne dolegliwości samoistne.

– do 2 tygodni odczuwalny może być ból przy nagryzaniu.

– 1 godzinę po zabiegu utrzymać dociśnięty do rany, zębami przeciwstawnymi,  sterylny tampon,

– przez 2 godziny nie jeść i nie pić,

– po 2 godzinach można zjeść posiłek, jednak w dniu zabiegu nie może być on, ani żadne ze spożywanych napojów, ciepły,

– przez co najmniej dobę nie palić papierosów,

– przez dobę nie płukać intensywnie jamy ustnej, lecz wskazane jest aby obrębie rany poekstrakcyjnej ostrożnie umyć zęby,

– po dobie, w razie dolegliwości bólowych, wskazane jest użycie płynu do płukania jamy ustnej Eludril, lub innego zawierającego w składzie chlorheksydynę. Zamiennie użyć można roztworu sody oczyszczonej [1 łyżeczka sody oczyszczonej na 1 szklankę letniej wody przegotowanej]

– w pierwszej dobie po zabiegu, w razie dolegliwości bólowych można zażyć leki przeciwbólowe.

Gdy zabieramy dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym, warto zdać sobie sprawę z faktu, że głownie od rodziców zależy to, z jakim nastawieniem dziecko wejdzie do gabinetu stomatologicznego.

Najczęściej popełnianym błędem jest przekazywanie własnych, negatywnychdoświadczeń. Odradzamy opowiadania dziecku, lub przy dziecku, o tym jak straszne przeżycia ma ktokolwiek z dorosłych w pamięci, w związku z wizytami u stomatologa. Dziecko bez problemu wydedukuje, że podobne doświadczenia mogą stać się jego udziałem. Co jest oczywiście nieprawdą.  Nawet powtarzanie tego, że w czasie wizyty nie będzie nic bolało, lub nie będzie strasznie, wywołuje uzasadniony niepokój u pociechy.

Unikajmy słów kojarzących się z cierpieniem oraz stwierdzeń, niestety będących bardzo częstym błędem, że rodzic, boi się bardziej od swojej pociechy.

Jeszcze większym błędem jest straszenie dziecka stomatologiem.
Lekarz, w oczach dziecka, powinien pozostać osobą neutralną. Jeśli tak będzie, to podczas wizyty, ma on ułatwione zadanie. Adaptacja dziecka przebiega wówczas bez większego problemu.

Podczas wizyty starajmy się być spokojni i naturalni, nie przekazujmy my własnych obaw.

Wizyta adaptacyjna ma być dla dziecka odwiedzinami  gabinetu a nie stresującym przeżyciem. Przygotujmy je więc do tych odwiedzin tłumacząc spokojnie i rzeczowo, że idzie obejrzeć gabinet i zobaczyć jak pracuje stomatolog, nie wspominając o tym, jakie negatywne wspomnienia związane z wizytami u dentysty mamy sami .

Jeśli ból zęba jest bardzo intensywny to, poza wizytą u stomatologa, nic nie jest w stanie go zmniejszyć. Dolegliwości takie są efektem stanu zapalnego miazgi zęba lub formującym się przy zębie ropniem. Tylko interwencja dentysty w takiej sytuacji pomoże.

Nie musi. W zdecydowanej większości przypadków zabieg w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić, w skutecznym, znieczuleniu. Rzadkim wyjątkiem bywają przypadki zaawansowanego stanu zapalnego. W takiej sytuacji można nie osiągnąć pełnego znieczulenia.

Implant jest elementem tytanowym odbudowującym korzeń zęba. Odbudowując zęba za pomocą implantu, oraz połączonej z nim korony porcelanowej, można uzyskać najbardziej zbliżoną do stanu naturalnego formę odbudowy zęba, bez naruszania zębów sąsiednich.

Zakładane w dzisiejszych czasach wypełnienia światłoutwardzalne nie wymagają oczekiwania na związanie po wizycie w gabinecie stomatologicznym, ponieważ są w pełni utwardzone po poświeceniu lampą UV. Zdarzają się jednak wyjątkowe przypadki, gdy zakładane są opatrunki tymczasowe, które wymagają czasu aby całkowicie stwardnieć. Aby mieć 100% pewności zapytaj się swojego stomatologa kiedy możesz zjeść swój pierwszy posiłek/wypić płyn.

W takiej sytuacji liczy się czas oraz sposób przechowywania zęba lub jego odłamka. Nawet odłamany fragment korony zęba da się przykleić, więc nie należy się go pozbywać. Zęba w całości lub jego fragment należy umieścić w soli fizjologicznej, mleku lub ślinie i jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja może zagwarantować powodzenie w przypadku umieszczenia zęba na jego miejscu i ponowne jego wgojenie.

Leczenie kanałowe to zabieg w trakcie którego, z wnętrza zęba usuwane są naczynia krwionośne i włókna nerwowe, które zostały objęte stanem zapalnym, którego przyczyną są najczęściej, bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego. Puste miejsce, po wcześniejszej dezynfekcji, wypełnia się plastycznym materiałem, który wewnątrz korzenia zęba twardnieje i uniemożliwia rozwój kolejnym bakteriom.

Ból w okolicy zęba leczonego kanałowo jest możliwy. Nie jest to dosłownie ból zęba lecz tkanek (kości) otaczających go, które mogą zostać powtórnie zainfekowane pozostałymi w kanałach korzeniowych bakteriami.

Implanty zębowe, a dokładnie kość utrzymująca je w ustach, nie są wieczne i z założenia żywotność takiego uzupełnienia to 10-15 lat.

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do leczenia zębów. W drugim trymestrze, niezagrożonej ciąży, dozwolone jest podawanie znieczuleń i leczenie zębów pod ich działaniem. Jedyną rzeczą jakiej nie powinno się w trakcie ciąży wykonywać są zdjęcia rentgenowskie.

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł i ogólnie zdrowych pacjentów, jest zalegający w ich pobliżu kamień nazębny. W takich przypadkach jest on najczęściej nie do usunięcia podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Trzeba wybrać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać czyszczenie zębów, nazywane skalingiem. Zabieg taki powinno wykonywać się, przynajmniej, raz na pół roku.

Nitkowanie zębów jest czynnością konieczną w codziennej higienie jamie ustnej. Nitkując czyści się dwie z pięciu powierzchni zęba, niedostępne dla szczoteczki. Nie wykonując tej czynności można narazić się na duże ryzyko powstania, bardzo częstych, ubytków na powierzchniach styku pomiędzy zębami oraz zaniku kości i dziąsła w przestrzeni międzyzębowej.

Opryszczka nie jest bezwględnym przeciwskazaniem do wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej (wypełnienia, leczenie kanałowe). Nie wykonuje się natomiast wszelkich zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Ostateczna decyzja należy jednak zawsze do lekarza, który ma przyjąć pacjenta.

Warunkiem koniecznym aby rozpocząć zabieg wybielania zębów jest brak ubytków próchnicowych oraz przeprowadzony w niedalekiej przeszłości zabieg higienizacji (piaskowanie, usuwanie kamienia). Ze względu na obowiązujące w tej chwili ograniczenia prawne w stosunku do dopuszczonych do obrotu środków do wybielania zębów w domu (wybielanie nakładkowe) sugerowaną, najskuteczniejszą metodą wybielania jest wybielania w gabinecie przeprowadzone przez lekarza lub wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną.

Porady

Czy leczenie zęba musi boleć?
Co to jest implant zębowy?
Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym?

Cennik

Wypełnienie zęba materiałem światłoutwardzalnym od 200 zł
Badanie jamy ustnej z przeglądem uzębienia pod mikroskopem 50 zł
Zdjęcie zęba 30 zł

Rejestracja

tel: (58) 302 23 53
kom. 697 225 897
e-mail: rejestracja@percuro.pl

EnglishNorwegianPolishRussian