Jak postępować po usunięciu zęba?

  1. Przez ok. pół godziny należy zagryzać sterylny tampon umieszczony w ranie. Ucisk powstrzyma krwawienie i spowoduje szybsze tworzenie się skrzepu. Po tym czasie tampon należy usunąć bez płukania rany wodą
  2. Przez dwie godziny po zabiegu nie należy jeść i pić. Po tym czasie można zjeść posiłek, ale należy unikać spożywania gorących napojów i pokarmów. Rozgrzanie rany może spowodować nasilenie krwawienia. W dniu ekstrakcji zęba wskazana jest chłodna dieta płynna.
  3. Przez minimum 24 godziny po zabiegu (a najlepiej przez 2-3 dni) nie należy palić papierosów. Nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych i zaburza przepływ krwi. W efekcie tkanki są niedotlenione, a rany wolniej się goją.
  4. Przez 24 godziny nie płukać jamy ustnej, aby uniknąć utraty skrzepu. Wskazane jest jednak ostrożne umycie zębów – z wyłączeniem okolicy rany poekstrakcyjnej (tj. nie szczotkować rany oraz sąsiadujących z nią bezpośrednio zębów). Po upływie doby, w przypadku dolegliwości bólowych, można bardzo delikatnie przepłukać jamę ustną płynem Eludril lub innym, zawierającego w składzie chlorheksydynę. Zamiennie użyć można roztworu sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody oczyszczonej na 1 szklankę letniej wody przegotowanej).
  5. W pierwszej dobie po zabiegu, w razie dolegliwości bólowych można zażyć leki przeciwbólowe. Niewskazane jest zażywanie aspiryny, ponieważ rozrzedza krew i zaburza powstawanie skrzepu. Może też spowodować dalsze krwawienie. Zalecane są środki na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub w przypadku intensywnego bólu – ketoprofenu.